win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος giannirossi δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    07.10.2012
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στις προτάσεις παρεμβάσεων δεν συμπεριλαμβάνονται μόνο ο φωτισμός και το κέλυφος. Επειδή εχω κάνει και γω μελέτες για καταστήματα οι μεγάλες καταναλώσεις ενέργειας δεν οφείλονται αποκλειστικά στο φωτισμό. Βεβαίως γνωρίζεις τι άλλο προσθέτει κόστος στην ενεργειακή κατανάλωση του καταστήματος. Παρότι ιδιοκτήτης και εγώ ο ίδιος καταστημάτων υψηλής ενεργειακής κατανάλωσης, με το πεα διαπίστωσα πράγματα που είτε δεν έδινα σημασία πριν είτε θεωρούσα πως ήταν αδύνατο να διορθωθούν. Και όμως δεν είναι έτσι. Και το ΠΕΑ όχι ως κίνητρο αλλά ως αναγκαστικό μέτρο μου έδειξε της πληγές αναγκαστικά. Από την άλλη ο θείος μου ως έτερος ιδιοκτήτης είναι της θεωρείας ¨διακόπτω οτιδήποτε καταναλώνει¨ οπότε δεν συντρέχει λόγος αναβάθμισης, αφού ένας πελάτης μπορεί να καθίσει στο κατάστημα και με το πανωφόρι, όπως και ο μαθητής επίσης στο φροντιστήριο. Επομένως, ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τα πράγματα μέσα από την παιδεία και τις γνώσεις σου καθορίζει και την στάση σου. Σαν ιδιοκτήτης ωφελήθηκα από το πεα παρότι κόστισε 375 ευρώ, αντιθέτως ο θείος μου ζημιώθηκε 375 ευρώ για να υπογράψει το νέο συμβόλαιο ενοικίασης. Δεν κοίταξε καν το ΠΕΑ. Ήταν ένα ακόμη δικαιολογητικό, όπως το αντίγραφο ταυτότητας. Συμπερασματικά, το ΠΕΑ ίσως είναι μια απλή αποτύπωση και τίποτα παραπάνω. Η διατύπωση παρεμβάσεων εξοικονόμησης είναι μια επίπονη εργασία που αν και δεν πληρώνεται, τουλάχιστον αρμόζει κάποιου ενδιαφέροντος, από εκείνον που παίρνει στα χέρια του το ΠΕΑ. Γιατί ξεχνάς ότι το ΠΕΑ πέρα από την ενεργειακή αποτύπωση συμπεριλαμβάνει και την διατύπωση προτάσεως παρεμβάσεων. Η κατανάλωση ενέργειας επιβαρύνει πάρα μα πάρα πολύ την φορολογία σου. Με το ζόρι πρέπει να κάνουμε όλοι μα όλοι ΠΕΑ και το κράτος να μας δώσει κίνητρα για την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων μας.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος geobrellas δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    14.01.2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    188
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    τι θα πει αυτοματοποιημενη εκδοση ΠΕΑ ΤΑ 150 ΕΥΡΩ καθε δεκα χρονια ειναι πολλα !! Εκει θα γινει οικονομια ισα ισα οι ιδιοκτητες ενημερωνονται και ρωτουν πως μπορουν να βελτιωσουν το σπιτι τους η αντιδραση θυμιζει την εποχη επι Λιασκα που ειχε δοθει μια αυξηση στις αμοιβες
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη geobrellas : 13.10.2012 στις 18:46

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για αλλαγή κατηγορίας ΠΕΑ
    Από το μέλος ΣΩΤΗΡΗΣ στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.12.2012, 12:59
  2. Nemetschek - Scia Engineer: Επιθυμίες - Προτάσεις
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.12.2009, 16:28

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •